Anderson Tuftex Dynasty Adobe Carpet - ZZ096-00125
$1.00
SKU
ZZ096-00125
Anderson Tuftex Dynasty in Adobe — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ096, item ZZ096-00125. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Dynasty Adobe Carpet - ZZ096-00125 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Dynasty |
| Color | Adobe |
| Item Number | ZZ096-00125 |
| Style | Dynasty |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Dynasty |
| Style Number | ZZ096 |
| Color Name | Adobe |
| Color Number | 00125 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 39 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.38 in W |
More from Anderson Tuftex Dynasty
Anderson Tuftex Dynasty Whisper Carpet - ZZ096-00552
Anderson Tuftex Dynasty Solar Carpet - ZZ096-00112
Anderson Tuftex Dynasty Marble Dust Carpet - ZZ096-00113
Anderson Tuftex Dynasty String Carpet - ZZ096-00115
Anderson Tuftex Dynasty Froth Carpet - ZZ096-00120
Anderson Tuftex Dynasty Flaxseed Carpet - ZZ096-00123
Anderson Tuftex Dynasty Home Plate Carpet - ZZ096-00171
Anderson Tuftex Dynasty Winter Light Carpet - ZZ096-00173
Anderson Tuftex Dynasty Oatmeal Carpet - ZZ096-00175
Anderson Tuftex Dynasty Pavilion Carpet - ZZ096-00541
Anderson Tuftex Dynasty Studio Gray Carpet - ZZ096-00544
Anderson Tuftex Dynasty Manor House Carpet - ZZ096-00546
Adobe is a colorway in Anderson Tuftex's Dynasty carpet (style ZZ096, color 00125), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Dynasty |
| Style Number | ZZ096 |
| Color Name | Adobe |
| Color Number | 00125 |
| Item / SKU | ZZ096-00125 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Textured Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 0.38 in W |
| Face Weight | 39 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Two loop sizes create this luxurious linear design. Understated in its elegance, this micro-scale pattern is available in 18 nuanced neutrals — from soft golds to gray.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review