Anderson Tuftex Delight Moody Blue Carpet - ZZ310-00401
$1.00
SKU
ZZ310-00401
Anderson Tuftex Delight in Moody Blue — ANSO High Performance PET Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ310, item ZZ310-00401. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Delight Moody Blue Carpet - ZZ310-00401 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Delight |
| Color | Moody Blue |
| Item Number | ZZ310-00401 |
| Style | Delight |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Delight |
| Style Number | ZZ310 |
| Color Name | Moody Blue |
| Color Number | 00401 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Departures |
| Face Weight (oz/sq yd) | 51.7 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Blue |
| Fiber Type | ANSO PET (Recycled) |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Departures |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 3 in W X 7 in L |
More from Anderson Tuftex Delight
Anderson Tuftex Delight Driftwood Carpet - ZZ310-00702
Anderson Tuftex Delight Ski Resort Carpet - ZZ310-00100
Anderson Tuftex Delight Sea Salt Carpet - ZZ310-00101
Anderson Tuftex Delight Antique Pearl Carpet - ZZ310-00102
Anderson Tuftex Delight Ivory Metallic Carpet - ZZ310-00103
Anderson Tuftex Delight Stonewashed Carpet - ZZ310-00400
Anderson Tuftex Delight Birch Bark Carpet - ZZ310-00500
Anderson Tuftex Delight Fine Jewelry Carpet - ZZ310-00501
Anderson Tuftex Delight Autumn Acorn Carpet - ZZ310-00600
Anderson Tuftex Delight Toffee Carpet - ZZ310-00700
Anderson Tuftex Delight Chic Taupe Carpet - ZZ310-00701
Moody Blue is a colorway in Anderson Tuftex's Delight carpet (style ZZ310, color 00401), part of the Departures collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET (Recycled), this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Departures |
| Style Name | Delight |
| Style Number | ZZ310 |
| Color Name | Moody Blue |
| Color Number | 00401 |
| Item / SKU | ZZ310-00401 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Pattern Repeat | 3 in W X 7 in L |
| Face Weight | 51.7 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | Yes |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Step into nostalgic charm with Delight, featuring an interlaced diamond pattern inspired by retro-chic resort fashion and delicate macrame-like details. Delight blends textured allure with sustainability, available in a bold palette of luxe colors that evoke a sense of arrival in your home. *Available only at select retailers.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review