Anderson Tuftex Crochet Steel Carpet - ZZ352-00502
$1.00
SKU
ZZ352-00502
Anderson Tuftex Crochet in Steel — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ352, item ZZ352-00502. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Crochet Steel Carpet - ZZ352-00502 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Crochet |
| Color | Steel |
| Item Number | ZZ352-00502 |
| Style | Crochet |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Crochet |
| Style Number | ZZ352 |
| Color Name | Steel |
| Color Number | 00502 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Color Theory |
| Face Weight (oz/sq yd) | 58.5 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Color Theory |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in W X 6.5 in L |
More from Anderson Tuftex Crochet
Anderson Tuftex Crochet Clay Pot Carpet - ZZ352-00600
Anderson Tuftex Crochet Irish Cream Carpet - ZZ352-00100
Anderson Tuftex Crochet Canvas Carpet - ZZ352-00101
Anderson Tuftex Crochet Moongaze Carpet - ZZ352-00102
Anderson Tuftex Crochet Linen Carpet - ZZ352-00103
Anderson Tuftex Crochet Putty Carpet - ZZ352-00105
Anderson Tuftex Crochet Riviera Beach Carpet - ZZ352-00106
Anderson Tuftex Crochet Travertine Carpet - ZZ352-00107
Anderson Tuftex Crochet Safari Vest Carpet - ZZ352-00108
Anderson Tuftex Crochet Hay Loft Carpet - ZZ352-00109
Anderson Tuftex Crochet Ginger Tea Carpet - ZZ352-00110
Anderson Tuftex Crochet Canyon Dusk Carpet - ZZ352-00111
Steel is a colorway in Anderson Tuftex's Crochet carpet (style ZZ352, color 00502), part of the Color Theory collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Color Theory |
| Style Name | Crochet |
| Style Number | ZZ352 |
| Color Name | Steel |
| Color Number | 00502 |
| Item / SKU | ZZ352-00502 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 9 in W X 6.5 in L |
| Face Weight | 58.5 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Crochet offers a sense of warmth underfoot that feels inviting and familiar, like your favorite cozy knit crocheted sweater. Color layers over a highly tactile bulky cable knit that adds depth of texture with a spontaneous expression of color.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review