Anderson Tuftex Cozy Cable Blue Fern Carpet - ZZ292-00348
$1.00
SKU
ZZ292-00348
Anderson Tuftex Cozy Cable in Blue Fern — ANSO High Performance Nylon Cable broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ292, item ZZ292-00348. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Cozy Cable Blue Fern Carpet - ZZ292-00348 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | GREY GREEN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Cozy Cable |
| Color | Blue Fern |
| Item Number | ZZ292-00348 |
| Style | Cozy Cable |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Cozy Cable |
| Style Number | ZZ292 |
| Color Name | Blue Fern |
| Color Number | 00348 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 35.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Blue |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 6 in W X 9.5 in L |
More from Anderson Tuftex Cozy Cable
Anderson Tuftex Cozy Cable Sky Glass Carpet - ZZ292-00435
Anderson Tuftex Cozy Cable Muslin Carpet - ZZ292-00172
Anderson Tuftex Cozy Cable Twine Carpet - ZZ292-00173
Anderson Tuftex Cozy Cable Basket Carpet - ZZ292-00174
Anderson Tuftex Cozy Cable Boutique Carpet - ZZ292-00224
Anderson Tuftex Cozy Cable Cork Carpet - ZZ292-00273
Anderson Tuftex Cozy Cable Sailcloth Carpet - ZZ292-00275
Anderson Tuftex Cozy Cable Graceful Carpet - ZZ292-00345
Anderson Tuftex Cozy Cable Blustery Carpet - ZZ292-00352
Anderson Tuftex Cozy Cable Inlet Carpet - ZZ292-00437
Anderson Tuftex Cozy Cable Harbor Carpet - ZZ292-00448
Anderson Tuftex Cozy Cable Shady Carpet - ZZ292-00536
Blue Fern is a colorway in Anderson Tuftex's Cozy Cable carpet (style ZZ292, color 00348), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Cozy Cable |
| Style Number | ZZ292 |
| Color Name | Blue Fern |
| Color Number | 00348 |
| Item / SKU | ZZ292-00348 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 6 in W X 9.5 in L |
| Face Weight | 35.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
City vibes are the essence of human connection. Embrace the overlap of restfulness and a kinetic, industrial energy with Cozy Cable.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review