Anderson Tuftex Breeze Block Foggy Carpet - ZZ291-00542
$1.00
SKU
ZZ291-00542
Anderson Tuftex Breeze Block in Foggy — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ291, item ZZ291-00542. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Breeze Block Foggy Carpet - ZZ291-00542 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Breeze Block |
| Color | Foggy |
| Item Number | ZZ291-00542 |
| Style | Breeze Block |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Breeze Block |
| Style Number | ZZ291 |
| Color Name | Foggy |
| Color Number | 00542 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 35.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 6 in W X 6.25 in L |
More from Anderson Tuftex Breeze Block
Anderson Tuftex Breeze Block Blue Fern Carpet - ZZ291-00348
Anderson Tuftex Breeze Block Muslin Carpet - ZZ291-00172
Anderson Tuftex Breeze Block Twine Carpet - ZZ291-00173
Anderson Tuftex Breeze Block Basket Carpet - ZZ291-00174
Anderson Tuftex Breeze Block Boutique Carpet - ZZ291-00224
Anderson Tuftex Breeze Block Cork Carpet - ZZ291-00273
Anderson Tuftex Breeze Block Sailcloth Carpet - ZZ291-00275
Anderson Tuftex Breeze Block Graceful Carpet - ZZ291-00345
Anderson Tuftex Breeze Block Blustery Carpet - ZZ291-00352
Anderson Tuftex Breeze Block Sky Glass Carpet - ZZ291-00435
Anderson Tuftex Breeze Block Inlet Carpet - ZZ291-00437
Anderson Tuftex Breeze Block Harbor Carpet - ZZ291-00448
Foggy is a colorway in Anderson Tuftex's Breeze Block carpet (style ZZ291, color 00542), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Breeze Block |
| Style Number | ZZ291 |
| Color Name | Foggy |
| Color Number | 00542 |
| Item / SKU | ZZ291-00542 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 6 in W X 6.25 in L |
| Face Weight | 35.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Golden hour beckons with long shadows and sun-warmed silhouettes: Dress your home with the perfectly imperfect Breeze Block, which grants permission to blur lines of symmetry with its lovely subtlety and premeditated imbalance.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review