Anderson Tuftex Batique Cathedral Carpet - ZZ304-00502
| Product Name | Anderson Tuftex Batique Cathedral Carpet - ZZ304-00502 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Batique |
| Color | Cathedral |
| Item Number | ZZ304-00502 |
| Style | Batique |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Batique |
| Style Number | ZZ304 |
| Color Name | Cathedral |
| Color Number | 00502 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 46.8 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO PET (Recycled) |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 27.5 in L |












Cathedral is a colorway in Anderson Tuftex's Batique carpet (style ZZ304, color 00502), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET (Recycled), this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Batique |
| Style Number | ZZ304 |
| Color Name | Cathedral |
| Color Number | 00502 |
| Item / SKU | ZZ304-00502 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Cut/Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Pattern Repeat | 18 in W X 27.5 in L |
| Face Weight | 46.8 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | Yes |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Batique features intricate and elaborate patterning akin to a tapestry. Adorn your space with a creative fusion of texture, striated color, and hand-loomed appeal. Batique features ANSO® High Performance fibers with built in stain protection that are fade and bleach resistant. This product design features intentional shifts in color and striations giving each style a handcrafted look. The perfectly imperfect shifts in color are designed for you, with the exceptional durability for your pet.

