Anderson Tuftex Aristocrat Linen Carpet - ZZ227-00172
$1.00
SKU
ZZ227-00172
Anderson Tuftex Aristocrat in Linen — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ227, item ZZ227-00172. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Aristocrat Linen Carpet - ZZ227-00172 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | CREAM WHITE |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Aristocrat |
| Color | Linen |
| Item Number | ZZ227-00172 |
| Style | Aristocrat |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Aristocrat |
| Style Number | ZZ227 |
| Color Name | Linen |
| Color Number | 00172 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 43.9 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 8 in W X 7 in L |
More from Anderson Tuftex Aristocrat
Anderson Tuftex Aristocrat Solstice Carpet - ZZ227-00456
Anderson Tuftex Aristocrat Pearl Carpet - ZZ227-00113
Anderson Tuftex Aristocrat Early Snow Carpet - ZZ227-00122
Anderson Tuftex Aristocrat Daylily Carpet - ZZ227-00123
Anderson Tuftex Aristocrat Sparkling Carpet - ZZ227-00124
Anderson Tuftex Aristocrat Cashmere Carpet - ZZ227-00173
Anderson Tuftex Aristocrat Ivory Cream Carpet - ZZ227-00211
Anderson Tuftex Aristocrat Sheer Sunlight Carpet - ZZ227-00222
Anderson Tuftex Aristocrat Droplets Carpet - ZZ227-00512
Anderson Tuftex Aristocrat Precious Carpet - ZZ227-00533
Anderson Tuftex Aristocrat Shady Carpet - ZZ227-00534
Anderson Tuftex Aristocrat Cascade Carpet - ZZ227-00541
Linen is a colorway in Anderson Tuftex's Aristocrat carpet (style ZZ227, color 00172), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Aristocrat |
| Style Number | ZZ227 |
| Color Name | Linen |
| Color Number | 00172 |
| Item / SKU | ZZ227-00172 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Tip Sheared Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 8 in W X 7 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Layers of texture — matte, natural, lustrous — combine to create the stunning contrast that elevates this dramatic diamond from exceptional to extraordinary. Color heightens the effect with pops of unexpected red and black mingling among livable neutrals.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review