Anderson Tuftex Arden Park Tin Foil Carpet - ZZ286-00545
$1.00
SKU
ZZ286-00545
Anderson Tuftex Arden Park in Tin Foil — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ286, item ZZ286-00545. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Arden Park Tin Foil Carpet - ZZ286-00545 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Arden Park |
| Color | Tin Foil |
| Item Number | ZZ286-00545 |
| Style | Arden Park |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Arden Park |
| Style Number | ZZ286 |
| Color Name | Tin Foil |
| Color Number | 00545 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 39 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.38 in W X 0.38 in L |
More from Anderson Tuftex Arden Park
Anderson Tuftex Arden Park Solitude Carpet - ZZ286-00445
Anderson Tuftex Arden Park Froth Carpet - ZZ286-00111
Anderson Tuftex Arden Park Seaside Carpet - ZZ286-00112
Anderson Tuftex Arden Park Drift Carpet - ZZ286-00114
Anderson Tuftex Arden Park Scroll Carpet - ZZ286-00122
Anderson Tuftex Arden Park Parchment Carpet - ZZ286-00123
Anderson Tuftex Arden Park Linen Carpet - ZZ286-00153
Anderson Tuftex Arden Park Authentic Carpet - ZZ286-00172
Anderson Tuftex Arden Park Sandstorm Carpet - ZZ286-00175
Anderson Tuftex Arden Park Gelato Carpet - ZZ286-00222
Anderson Tuftex Arden Park Powdered Gold Carpet - ZZ286-00225
Anderson Tuftex Arden Park Marzipan Carpet - ZZ286-00272
Tin Foil is a colorway in Anderson Tuftex's Arden Park carpet (style ZZ286, color 00545), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Arden Park |
| Style Number | ZZ286 |
| Color Name | Tin Foil |
| Color Number | 00545 |
| Item / SKU | ZZ286-00545 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Textured Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 0.38 in W X 0.38 in L |
| Face Weight | 39 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Tailored simplicity: A carpet imbued with the perfect touch of overcast coziness. Arden Park is evenly cut with a natural colorway that inspires tranquility and invites solitude.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review