Anderson Tuftex Alluring Amethyst Carpet - ZZ316-00953
$1.00
SKU
ZZ316-00953
Anderson Tuftex Alluring in Amethyst — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ316, item ZZ316-00953. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Alluring Amethyst Carpet - ZZ316-00953 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Alluring |
| Color | Amethyst |
| Item Number | ZZ316-00953 |
| Style | Alluring |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Alluring |
| Style Number | ZZ316 |
| Color Name | Amethyst |
| Color Number | 00953 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 39 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.38 in W X 0.38 in L |
More from Anderson Tuftex Alluring
Anderson Tuftex Alluring Plumwood Carpet - ZZ316-00986
Anderson Tuftex Alluring Cotton Carpet - ZZ316-00111
Anderson Tuftex Alluring Ivory Carpet - ZZ316-00112
Anderson Tuftex Alluring Papyrus Carpet - ZZ316-00113
Anderson Tuftex Alluring Cashmere Carpet - ZZ316-00114
Anderson Tuftex Alluring Birchbark Carpet - ZZ316-00121
Anderson Tuftex Alluring Gypsum Carpet - ZZ316-00171
Anderson Tuftex Alluring Basalt Carpet - ZZ316-00221
Anderson Tuftex Alluring Straw Carpet - ZZ316-00222
Anderson Tuftex Alluring Topaz Carpet - ZZ316-00223
Anderson Tuftex Alluring Spruce Carpet - ZZ316-00356
Anderson Tuftex Alluring Opaline Carpet - ZZ316-00441
Amethyst is a colorway in Anderson Tuftex's Alluring carpet (style ZZ316, color 00953), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Alluring |
| Style Number | ZZ316 |
| Color Name | Amethyst |
| Color Number | 00953 |
| Item / SKU | ZZ316-00953 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 0.38 in W X 0.38 in L |
| Face Weight | 39 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
With its warm texture inspired by a cozy Hygge blanket, this carpet perfectly captures the timeless elegance of natural wool. Available in 30 colors.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review