Anderson Tuftex Abbey's Road Whisper Green Carpet - ZZ013-00342
$1.00
SKU
ZZ013-00342
Anderson Tuftex Abbey's Road in Whisper Green — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ013, item ZZ013-00342. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Abbey's Road Whisper Green Carpet - ZZ013-00342 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Abbey's Road |
| Color | Whisper Green |
| Item Number | ZZ013-00342 |
| Style | Abbey's Road |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Abbey's Road |
| Style Number | ZZ013 |
| Color Name | Whisper Green |
| Color Number | 00342 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | N/A |
| Face Weight (oz/sq yd) | 29.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Green |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.41 in W X 0.75 in L |
More from Anderson Tuftex Abbey's Road
Anderson Tuftex Abbey's Road Delaware Blue Carpet - ZZ013-00475
Anderson Tuftex Abbey's Road Aura Carpet - ZZ013-00212
Anderson Tuftex Abbey's Road Bamboo Carpet - ZZ013-00236
Anderson Tuftex Abbey's Road Fairy Wings Carpet - ZZ013-00250
Anderson Tuftex Abbey's Road Timeless Carpet - ZZ013-00252
Anderson Tuftex Abbey's Road Boundless Carpet - ZZ013-00526
Anderson Tuftex Abbey's Road Island Fog Carpet - ZZ013-00542
Anderson Tuftex Abbey's Road Derby Carpet - ZZ013-00556
Anderson Tuftex Abbey's Road Moonlit Silver Carpet - ZZ013-00572
Anderson Tuftex Abbey's Road Stylish Gray Carpet - ZZ013-00573
Anderson Tuftex Abbey's Road Chic Taupe Carpet - ZZ013-00752
Whisper Green is a colorway in Anderson Tuftex's Abbey's Road carpet (style ZZ013, color 00342), part of the N/A collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | N/A |
| Style Name | Abbey's Road |
| Style Number | ZZ013 |
| Color Name | Whisper Green |
| Color Number | 00342 |
| Item / SKU | ZZ013-00342 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 0.41 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 29.1 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Anderson Tuftex cuts through the sea of sameness and focuses on carpets of the highest quality fibers and the most lasting design and color palettes, so that you can mix and match confidently. All A/T carpets can be cut down to any size for area rugs or staircases.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review