Robbins Earth's Tapestry Travertine Sandcastle 24 x 24 Porcelain Tile
$1.00
SKU
ST24422
Travertine Sandcastle — Earth's Tapestry Collection — Robbins (porcelain tile, 24" wide).
| Product Name | Robbins Earth's Tapestry Travertine Sandcastle 24 x 24 Porcelain Tile |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Collection | EARTH'S TAPESTRY COLLECTION |
| Color | Travertine Sandcastle |
| Thickness | 9.5 mm |
| Dimensions | 9.5 mm × 24" × 24" |
| Floor Type | PORCELAIN TILE |
| Manufacturer | Robbins |
| Color Range | BEIGE |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Item Number | ST24422 |
| Sq Ft Per Unit | 16 |
| Style | Pattern: FieldTile - Calibrated | Shade Variation: V3 - Moderate Variation |
| Construction | PORCELAIN TILE |
| Length | 24" |
| Finish | DCOF: 0.60 - 0.70 | DCOF Test Method: ANSI A 326.3 | Application Area: interior, exterior | Application Type: Counters, Exterior Covered Walls, Exterior Walls, Exterior Floors, Interior Floors Dry, Interior Floors Wet Areas, Interior Walls Dry, Interior W |
More from Earth's Tapestry Collection
Robbins Earth's Tapestry Travertine Ivory Coast 24 x 24 Porcelain Tile
Robbins Earth's Tapestry Travertine Sandcastle 24 x 24 Porcelain Tile
Robbins Earth's Tapestry Travertine Hazy Day 24 x 24 Porcelain Tile
Robbins Earth's Tapestry Travertine Ivory Coast 12 x 24 Porcelain Tile
Robbins Earth's Tapestry Travertine Ivory Coast 24 x 24 Porcelain Tile
Robbins Earth's Tapestry Travertine Sandcastle 12 x 24 Porcelain Tile
Robbins Earth's Tapestry Travertine Hazy Day 12 x 24 Porcelain Tile
Robbins Earth's Tapestry Travertine Hazy Day 24 x 24 Porcelain Tile
Travertine Sandcastle from the Earth's Tapestry Collection by Robbins. Suited to interior and select exterior installations per manufacturer specs.
Key Features
- Construction: Porcelain Tile
- Thickness: 9.5 mm
- Width: 24"
- Length: 24"
- Surface: Pattern: Fieldtile - Calibrated • Shade Variation: V3 - Moderate Variation
- Finish: DCOF: 0.60 - 0.70 • DCOF Test Method: ANSI A 326.3 • Application Area: interior, exterior…
- Coverage: 16 sq ft / carton
Available at Hardwood Flooring Depot's Irvine, CA showroom. Visit us at 9590 Research Dr, Irvine, CA 92618 or call (949) 453-3300 for samples and expert specification guidance. Ships nationwide.
PRODUCT DOCUMENTS & RESOURCES
| Document | Type | Source |
|---|---|---|
EARTHS TAPESTRY Warranty | View PDF | |
EARTHS TAPESTRY Installation Instructions | View PDF |
For warranty claims, installation questions, or spec verification, call Hardwood Flooring Depot at 949-453-3300 or email flooringdepot@gmail.com.
Write Your Own Review