Shaw TRULY RELAXED LOOP Textured Canvas Carpet - SH-E0657-00150
$1.00
SKU
SH-E0657-00150
Shaw TRULY RELAXED LOOP in Textured Canvas — ANSO Nylon Loop carpet, 12 ft broadloom. Style E0657, item SH-E0657-00150. Free sample available.
| Product Name | Shaw TRULY RELAXED LOOP Textured Canvas Carpet - SH-E0657-00150 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | DRIFTWOOD |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | TRULY RELAXED LOOP |
| Color | Textured Canvas |
| Item Number | SH-E0657-00150 |
| Style | TRULY RELAXED LOOP |
| Construction | Loop |
| Style Name | TRULY RELAXED LOOP |
| Style Number | E0657 |
| Color Name | Textured Canvas |
| Color Number | 00150 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | SOFT SHADES |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | SOFT SHADES |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
More from Shaw TRULY RELAXED LOOP
Shaw TRULY RELAXED LOOP China Pearl Carpet - SH-E0657-00100
Shaw TRULY RELAXED LOOP Candlewick Glow Carpet - SH-E0657-00101
Shaw TRULY RELAXED LOOP French Linen Carpet - SH-E0657-00103
Shaw TRULY RELAXED LOOP Mesa Carpet - SH-E0657-00105
Shaw TRULY RELAXED LOOP Clay Stone Carpet - SH-E0657-00108
Shaw TRULY RELAXED LOOP Bare Essence Carpet - SH-E0657-00151
Shaw TRULY RELAXED LOOP Latta Carpet - SH-E0657-00152
Shaw TRULY RELAXED LOOP Bay Laurel Carpet - SH-E0657-00351
Shaw TRULY RELAXED LOOP Washed Turquois Carpet - SH-E0657-00453
Shaw TRULY RELAXED LOOP Ash Carpet - SH-E0657-00550
Shaw TRULY RELAXED LOOP Atmosphere Carpet - SH-E0657-00552
Shaw TRULY RELAXED LOOP Honey Pot Carpet - SH-E0657-00722
Textured Canvas is a colorway in Shaw's TRULY RELAXED LOOP carpet (style E0657, color 00150), part of the SOFT SHADES collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SOFT SHADES |
| Style Name | TRULY RELAXED LOOP |
| Style Number | E0657 |
| Color Name | Textured Canvas |
| Color Number | 00150 |
| Item / SKU | SH-E0657-00150 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review