Shaw TRANSLATE Fossil Carpet - SH-5E328-00505
$1.00
SKU
SH-5E328-00505
Shaw TRANSLATE in Fossil — Solution Dyed PET Polyester Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E328, item SH-5E328-00505. Free sample available.
| Product Name | Shaw TRANSLATE Fossil Carpet - SH-5E328-00505 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | DRIFTWOOD |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | TRANSLATE |
| Color | Fossil |
| Item Number | SH-5E328-00505 |
| Style | TRANSLATE |
| Construction | Pattern |
| Style Name | TRANSLATE |
| Style Number | 5E328 |
| Color Name | Fossil |
| Color Number | 00505 |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Carpet Collection | Simply the Best Values |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Simply the Best Values |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
More from Shaw TRANSLATE
Shaw TRANSLATE Biscuit Carpet - SH-5E328-00107
Shaw TRANSLATE Oatmeal Carpet - SH-5E328-00108
Shaw TRANSLATE Sand Swept Carpet - SH-5E328-00109
Shaw TRANSLATE Fresh Baked Carpet - SH-5E328-00110
Shaw TRANSLATE Candle Glow Carpet - SH-5E328-00200
Shaw TRANSLATE Feather Carpet - SH-5E328-00502
Shaw TRANSLATE Steel Beam Carpet - SH-5E328-00504
Shaw TRANSLATE Simply Tan Carpet - SH-5E328-00704
Fossil is a colorway in Shaw's TRANSLATE carpet (style 5E328, color 00505), part of the Simply the Best Values collection. Woven in 100% Solution Dyed PET Polyester with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Simply the Best Values |
| Style Name | TRANSLATE |
| Style Number | 5E328 |
| Color Name | Fossil |
| Color Number | 00505 |
| Item / SKU | SH-5E328-00505 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review