Shaw SUNBROOK Agate Carpet - SH-5575G-00713
$1.00
SKU
SH-5575G-00713
Shaw SUNBROOK in Agate — BCF Endura III Plus Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5575G, item SH-5575G-00713. Free sample available.
| Product Name | Shaw SUNBROOK Agate Carpet - SH-5575G-00713 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | KHAKI |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SUNBROOK |
| Color | Agate |
| Item Number | SH-5575G-00713 |
| Style | SUNBROOK |
| Construction | Texture |
| Style Name | SUNBROOK |
| Style Number | 5575G |
| Color Name | Agate |
| Color Number | 00713 |
| Fiber | 100% BCF Endura III® Plus Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 33.5 in L |
More from Shaw SUNBROOK
Shaw SUNBROOK Dunes Carpet - SH-5575G-00102
Shaw SUNBROOK Canvas Carpet - SH-5575G-00103
Shaw SUNBROOK Cold Water Carpet - SH-5575G-00510
Shaw SUNBROOK Sea Salt Carpet - SH-5575G-00512
Shaw SUNBROOK Valley Mist Carpet - SH-5575G-00523
Shaw SUNBROOK Charcoal Carpet - SH-5575G-00539
Shaw SUNBROOK Silver Leaf Carpet - SH-5575G-00541
Shaw SUNBROOK Titanium Carpet - SH-5575G-00544
Shaw SUNBROOK Mushroom Carpet - SH-5575G-00703
Shaw SUNBROOK Hiking Trail Carpet - SH-5575G-00753
Shaw SUNBROOK Sable Carpet - SH-5575G-00754
Agate is a colorway in Shaw's SUNBROOK carpet (style 5575G, color 00713), part of the Shaw collection. Woven in 100% BCF Endura III® Plus Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | SUNBROOK |
| Style Number | 5575G |
| Color Name | Agate |
| Color Number | 00713 |
| Item / SKU | SH-5575G-00713 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% BCF Endura III® Plus Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 33.5 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review