Shaw STYLE WITH EASE Airy White Carpet - SH-FS150-00100
$1.00
SKU
SH-FS150-00100
Shaw STYLE WITH EASE in Airy White — ANSO BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style FS150, item SH-FS150-00100. Free sample available.
| Product Name | Shaw STYLE WITH EASE Airy White Carpet - SH-FS150-00100 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | DRIFTWOOD BLONDE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | STYLE WITH EASE |
| Color | Airy White |
| Item Number | SH-FS150-00100 |
| Style | STYLE WITH EASE |
| Construction | Texture |
| Style Name | STYLE WITH EASE |
| Style Number | FS150 |
| Color Name | Airy White |
| Color Number | 00100 |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
More from Shaw STYLE WITH EASE

Shaw STYLE WITH EASE Abalone Carpet - SH-FS150-00101

Shaw STYLE WITH EASE Tusk Carpet - SH-FS150-00102

Shaw STYLE WITH EASE Natural Grain Carpet - SH-FS150-00103

Shaw STYLE WITH EASE Chameleon Carpet - SH-FS150-00104

Shaw STYLE WITH EASE Butter Cream Carpet - SH-FS150-00200

Shaw STYLE WITH EASE Wheat Carpet - SH-FS150-00201

Shaw STYLE WITH EASE Gold Coin Carpet - SH-FS150-00202

Shaw STYLE WITH EASE Aloe Carpet - SH-FS150-00300

Shaw STYLE WITH EASE Kelly Carpet - SH-FS150-00301

Shaw STYLE WITH EASE Clear Water Carpet - SH-FS150-00400

Shaw STYLE WITH EASE Tropic Surf Carpet - SH-FS150-00401

Shaw STYLE WITH EASE Grey Dove Carpet - SH-FS150-00500
Airy White is a colorway in Shaw's STYLE WITH EASE carpet (style FS150, color 00100), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | STYLE WITH EASE |
| Style Number | FS150 |
| Color Name | Airy White |
| Color Number | 00100 |
| Item / SKU | SH-FS150-00100 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review

