Shaw STONEBROOK Sand Fossil Carpet - SH-5E682-00120
$1.00
SKU
SH-5E682-00120
Shaw STONEBROOK in Sand Fossil — Solution Dyed PET Polyester Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 5E682, item SH-5E682-00120. Free sample available.
| Product Name | Shaw STONEBROOK Sand Fossil Carpet - SH-5E682-00120 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | STONEBROOK |
| Color | Sand Fossil |
| Item Number | SH-5E682-00120 |
| Style | STONEBROOK |
| Construction | Loop |
| Style Name | STONEBROOK |
| Style Number | 5E682 |
| Color Name | Sand Fossil |
| Color Number | 00120 |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Carpet Collection | Simply the Best Values |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Simply the Best Values |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1.25 in L |
More from Shaw STONEBROOK
Shaw STONEBROOK Crescent Moon Carpet - SH-5E682-00101
Shaw STONEBROOK Basketry Carpet - SH-5E682-00104
Shaw STONEBROOK Wool Mix Carpet - SH-5E682-00106
Shaw STONEBROOK Denim Carpet - SH-5E682-00401
Shaw STONEBROOK Ocean Breeze Carpet - SH-5E682-00420
Shaw STONEBROOK Pewter Carpet - SH-5E682-00500
Shaw STONEBROOK Night Fall Carpet - SH-5E682-00502
Shaw STONEBROOK Weathered Wood Carpet - SH-5E682-00700
Shaw STONEBROOK Fieldstone Carpet - SH-5E682-00701
Shaw STONEBROOK Walnut Grove Carpet - SH-5E682-00702
Shaw STONEBROOK Creek Bed Carpet - SH-5E682-00704
Shaw STONEBROOK Bungalow Carpet - SH-5E682-00705
Sand Fossil is a colorway in Shaw's STONEBROOK carpet (style 5E682, color 00120), part of the Simply the Best Values collection. Woven in 100% Solution Dyed PET Polyester with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Simply the Best Values |
| Style Name | STONEBROOK |
| Style Number | 5E682 |
| Color Name | Sand Fossil |
| Color Number | 00120 |
| Item / SKU | SH-5E682-00120 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1.25 in L |
| Face Weight | 25.5 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review