Shaw SMART THINKING Crisp Linen Carpet - SH-E9725-00171
$1.00
SKU
SH-E9725-00171
Shaw SMART THINKING in Crisp Linen — ANSO Nylon Loop carpet, 12 ft broadloom. Style E9725, item SH-E9725-00171. Free sample available.
| Product Name | Shaw SMART THINKING Crisp Linen Carpet - SH-E9725-00171 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | LIGHT |
| Color Range | WHITE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SMART THINKING |
| Color | Crisp Linen |
| Item Number | SH-E9725-00171 |
| Style | SMART THINKING |
| Construction | Loop |
| Style Name | SMART THINKING |
| Style Number | E9725 |
| Color Name | Crisp Linen |
| Color Number | 00171 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Loop |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
More from Shaw SMART THINKING
Shaw SMART THINKING White Hot Carpet - SH-E9725-00170
Shaw SMART THINKING Alabaster Carpet - SH-E9725-00172
Shaw SMART THINKING Ivory Paper Carpet - SH-E9725-00180
Shaw SMART THINKING Treasure Carpet - SH-E9725-00181
Shaw SMART THINKING Shoreline Carpet - SH-E9725-00183
Shaw SMART THINKING Golden Rule Carpet - SH-E9725-00185
Shaw SMART THINKING Safari Carpet - SH-E9725-00188
Shaw SMART THINKING Mindful Carpet - SH-E9725-00190
Shaw SMART THINKING Barista Carpet - SH-E9725-00191
Shaw SMART THINKING Espresso Carpet - SH-E9725-00192
Shaw SMART THINKING Parchment Carpet - SH-E9725-00194
Shaw SMART THINKING Lush Garden Carpet - SH-E9725-00391
Crisp Linen is a colorway in Shaw's SMART THINKING carpet (style E9725, color 00171), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | SMART THINKING |
| Style Number | E9725 |
| Color Name | Crisp Linen |
| Color Number | 00171 |
| Item / SKU | SH-E9725-00171 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review