Shaw SKYLINE SHIFT Lake Life Carpet - SH-5E688-00401
$1.00
SKU
SH-5E688-00401
Shaw SKYLINE SHIFT in Lake Life — ANSO High Performance Solution Dyed PET Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E688, item SH-5E688-00401. Free sample available.
| Product Name | Shaw SKYLINE SHIFT Lake Life Carpet - SH-5E688-00401 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | DARK |
| Color Range | BLACK |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SKYLINE SHIFT |
| Color | Lake Life |
| Item Number | SH-5E688-00401 |
| Style | SKYLINE SHIFT |
| Construction | Pattern |
| Style Name | SKYLINE SHIFT |
| Style Number | 5E688 |
| Color Name | Lake Life |
| Color Number | 00401 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Pet Perfect |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 36.5 in L |
More from Shaw SKYLINE SHIFT
Shaw SKYLINE SHIFT Silver Cloud Carpet - SH-5E688-00101
Shaw SKYLINE SHIFT Warm Light Carpet - SH-5E688-00103
Shaw SKYLINE SHIFT Greige Mist Carpet - SH-5E688-00104
Shaw SKYLINE SHIFT Dried Wheat Carpet - SH-5E688-00107
Shaw SKYLINE SHIFT Dreamy Beige Carpet - SH-5E688-00108
Shaw SKYLINE SHIFT Cobblestone Carpet - SH-5E688-00109
Shaw SKYLINE SHIFT Blue Sky Carpet - SH-5E688-00400
Shaw SKYLINE SHIFT Sheer Taupe Carpet - SH-5E688-00504
Shaw SKYLINE SHIFT Stonehaven Carpet - SH-5E688-00505
Shaw SKYLINE SHIFT Acorn Carpet - SH-5E688-00704
Shaw SKYLINE SHIFT Tree Bark Carpet - SH-5E688-00706
Lake Life is a colorway in Shaw's SKYLINE SHIFT carpet (style 5E688, color 00401), part of the Pet Perfect collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect |
| Style Name | SKYLINE SHIFT |
| Style Number | 5E688 |
| Color Name | Lake Life |
| Color Number | 00401 |
| Item / SKU | SH-5E688-00401 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 36.5 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review