Shaw SIMPLY CLASSIC Cameo Carpet - SH-5E578-00113
$1.00
SKU
SH-5E578-00113
Shaw SIMPLY CLASSIC in Cameo — Solution Dyed PET Polyester Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 5E578, item SH-5E578-00113. Free sample available.
| Product Name | Shaw SIMPLY CLASSIC Cameo Carpet - SH-5E578-00113 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | TAUPE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SIMPLY CLASSIC |
| Color | Cameo |
| Item Number | SH-5E578-00113 |
| Style | SIMPLY CLASSIC |
| Construction | Loop |
| Style Name | SIMPLY CLASSIC |
| Style Number | 5E578 |
| Color Name | Cameo |
| Color Number | 00113 |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Carpet Collection | Simply the Best Values |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Simply the Best Values |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.75 in L |
More from Shaw SIMPLY CLASSIC
Shaw SIMPLY CLASSIC Sea Shell Carpet - SH-5E578-00100
Shaw SIMPLY CLASSIC Frozen Carpet - SH-5E578-00107
Shaw SIMPLY CLASSIC Natural Carpet - SH-5E578-00109
Shaw SIMPLY CLASSIC Sculpture Carpet - SH-5E578-00115
Shaw SIMPLY CLASSIC Ashes Carpet - SH-5E578-00501
Shaw SIMPLY CLASSIC Vintage Carpet - SH-5E578-00509
Shaw SIMPLY CLASSIC Gravity Carpet - SH-5E578-00556
Shaw SIMPLY CLASSIC Worn Path Carpet - SH-5E578-00700
Cameo is a colorway in Shaw's SIMPLY CLASSIC carpet (style 5E578, color 00113), part of the Simply the Best Values collection. Woven in 100% Solution Dyed PET Polyester with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Simply the Best Values |
| Style Name | SIMPLY CLASSIC |
| Style Number | 5E578 |
| Color Name | Cameo |
| Color Number | 00113 |
| Item / SKU | SH-5E578-00113 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review