Shaw SIERRA VISTA High Noon Carpet - SH-5E824-00178
$1.00
SKU
SH-5E824-00178
Shaw SIERRA VISTA in High Noon — ANSO High Performance Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E824, item SH-5E824-00178. Free sample available.
| Product Name | Shaw SIERRA VISTA High Noon Carpet - SH-5E824-00178 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | TAUPE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SIERRA VISTA |
| Color | High Noon |
| Item Number | SH-5E824-00178 |
| Style | SIERRA VISTA |
| Construction | Pattern |
| Style Name | SIERRA VISTA |
| Style Number | 5E824 |
| Color Name | High Noon |
| Color Number | 00178 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 16.5 in L |
More from Shaw SIERRA VISTA
Shaw SIERRA VISTA Crisp Linen Carpet - SH-5E824-00172
Shaw SIERRA VISTA Quiet Moment Carpet - SH-5E824-00175
Shaw SIERRA VISTA Alabaster Carpet - SH-5E824-00176
Shaw SIERRA VISTA Passageway Carpet - SH-5E824-00177
Shaw SIERRA VISTA Indigo Carpet - SH-5E824-00450
Shaw SIERRA VISTA Classic Silver Carpet - SH-5E824-00550
Shaw SIERRA VISTA Antique Gray Carpet - SH-5E824-00551
Shaw SIERRA VISTA Blackout Carpet - SH-5E824-00552
Shaw SIERRA VISTA Silhouette Carpet - SH-5E824-00573
Shaw SIERRA VISTA Rock Crystal Carpet - SH-5E824-00574
Shaw SIERRA VISTA Etched Glass Carpet - SH-5E824-00576
Shaw SIERRA VISTA Leather Carpet - SH-5E824-00750
High Noon is a colorway in Shaw's SIERRA VISTA carpet (style 5E824, color 00178), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | SIERRA VISTA |
| Style Number | 5E824 |
| Color Name | High Noon |
| Color Number | 00178 |
| Item / SKU | SH-5E824-00178 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 16.5 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review