Shaw PROPEL Wool Skein Carpet - SH-5C733-00111
$1.00
SKU
SH-5C733-00111
Shaw PROPEL in Wool Skein — ANSO BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5C733, item SH-5C733-00111. Free sample available.
| Product Name | Shaw PROPEL Wool Skein Carpet - SH-5C733-00111 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | PROPEL |
| Color | Wool Skein |
| Item Number | SH-5C733-00111 |
| Style | PROPEL |
| Construction | Texture |
| Style Name | PROPEL |
| Style Number | 5C733 |
| Color Name | Wool Skein |
| Color Number | 00111 |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1 in L |
More from Shaw PROPEL
Shaw PROPEL Linen Carpet - SH-5C733-00101
Shaw PROPEL Dunes Carpet - SH-5C733-00102
Shaw PROPEL Canvas Carpet - SH-5C733-00103
Shaw PROPEL Frost Carpet - SH-5C733-00104
Shaw PROPEL Fieldstone Carpet - SH-5C733-00105
Shaw PROPEL Azure Carpet - SH-5C733-00410
Shaw PROPEL Indigo Carpet - SH-5C733-00411
Shaw PROPEL Cold Water Carpet - SH-5C733-00510
Shaw PROPEL Gray Flannel Carpet - SH-5C733-00511
Shaw PROPEL Sea Salt Carpet - SH-5C733-00512
Shaw PROPEL Pewter Carpet - SH-5C733-00513
Shaw PROPEL Natural Wood Carpet - SH-5C733-00701
Wool Skein is a colorway in Shaw's PROPEL carpet (style 5C733, color 00111), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | PROPEL |
| Style Number | 5C733 |
| Color Name | Wool Skein |
| Color Number | 00111 |
| Item / SKU | SH-5C733-00111 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review