Shaw PORTOFINO Linen Carpet - SH-ZZ232-00111
$1.00
SKU
SH-ZZ232-00111
Shaw PORTOFINO in Linen — ANSO High Performance Nylon Loop carpet, 12 ft broadloom. Style ZZ232, item SH-ZZ232-00111. Free sample available.
| Product Name | Shaw PORTOFINO Linen Carpet - SH-ZZ232-00111 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | CREAM WHITE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | PORTOFINO |
| Color | Linen |
| Item Number | SH-ZZ232-00111 |
| Style | PORTOFINO |
| Construction | Loop |
| Style Name | PORTOFINO |
| Style Number | ZZ232 |
| Color Name | Linen |
| Color Number | 00111 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Loop |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.38 in W X 0.75 in L |
More from Shaw PORTOFINO
Shaw PORTOFINO Creme Brulee Carpet - SH-ZZ232-00121
Shaw PORTOFINO Verona Beach Carpet - SH-ZZ232-00123
Shaw PORTOFINO Muslin Carpet - SH-ZZ232-00132
Shaw PORTOFINO Oxford Tan Carpet - SH-ZZ232-00156
Shaw PORTOFINO Butterscotch Carpet - SH-ZZ232-00225
Shaw PORTOFINO High Noon Carpet - SH-ZZ232-00232
Shaw PORTOFINO Handwoven Carpet - SH-ZZ232-00274
Shaw PORTOFINO Porous Stone Carpet - SH-ZZ232-00523
Shaw PORTOFINO Oyster Carpet - SH-ZZ232-00532
Shaw PORTOFINO Moonbeam Carpet - SH-ZZ232-00542
Shaw PORTOFINO London Fog Carpet - SH-ZZ232-00544
Shaw PORTOFINO Rock Ridge Carpet - SH-ZZ232-00548
Linen is a colorway in Shaw's PORTOFINO carpet (style ZZ232, color 00111), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | PORTOFINO |
| Style Number | ZZ232 |
| Color Name | Linen |
| Color Number | 00111 |
| Item / SKU | SH-ZZ232-00111 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.38 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 27.3 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review