Shaw PACIFIC TRAILS Silver Leaf Carpet - SH-E0824-00541
$1.00
SKU
SH-E0824-00541
Shaw PACIFIC TRAILS in Silver Leaf — BCF Endura III Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style E0824, item SH-E0824-00541. Free sample available.
| Product Name | Shaw PACIFIC TRAILS Silver Leaf Carpet - SH-E0824-00541 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | PACIFIC TRAILS |
| Color | Silver Leaf |
| Item Number | SH-E0824-00541 |
| Style | PACIFIC TRAILS |
| Construction | Texture |
| Style Name | PACIFIC TRAILS |
| Style Number | E0824 |
| Color Name | Silver Leaf |
| Color Number | 00541 |
| Fiber | 100% BCF Endura III Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
More from Shaw PACIFIC TRAILS
Shaw PACIFIC TRAILS Dunes Carpet - SH-E0824-00102
Shaw PACIFIC TRAILS Canvas Carpet - SH-E0824-00103
Shaw PACIFIC TRAILS Cold Water Carpet - SH-E0824-00510
Shaw PACIFIC TRAILS Sea Salt Carpet - SH-E0824-00512
Shaw PACIFIC TRAILS Valley Mist Carpet - SH-E0824-00523
Shaw PACIFIC TRAILS Charcoal Carpet - SH-E0824-00539
Shaw PACIFIC TRAILS Titanium Carpet - SH-E0824-00544
Shaw PACIFIC TRAILS Mushroom Carpet - SH-E0824-00703
Shaw PACIFIC TRAILS Mocha Chip Carpet - SH-E0824-00705
Shaw PACIFIC TRAILS Agate Carpet - SH-E0824-00713
Shaw PACIFIC TRAILS Hiking Trail Carpet - SH-E0824-00753
Shaw PACIFIC TRAILS Sable Carpet - SH-E0824-00754
Silver Leaf is a colorway in Shaw's PACIFIC TRAILS carpet (style E0824, color 00541), part of the Shaw collection. Woven in 100% BCF Endura III Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | PACIFIC TRAILS |
| Style Number | E0824 |
| Color Name | Silver Leaf |
| Color Number | 00541 |
| Item / SKU | SH-E0824-00541 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% BCF Endura III Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review