Shaw Natural Calm Rock Crystal Carpet - SH-5E589-00508
$1.00
SKU
SH-5E589-00508
Shaw Natural Calm in Rock Crystal — ANSO High Performance PET Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E589, item SH-5E589-00508. Free sample available.
| Product Name | Shaw Natural Calm Rock Crystal Carpet - SH-5E589-00508 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Natural Calm |
| Color | Rock Crystal |
| Item Number | SH-5E589-00508 |
| Style | Natural Calm |
| Construction | Pattern |
| Style Name | Natural Calm |
| Style Number | 5E589 |
| Color Name | Rock Crystal |
| Color Number | 00508 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Pet Perfect |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 38 in L |
More from Shaw Natural Calm
Shaw Natural Calm Almond Silk Carpet - SH-5E589-00101
Shaw Natural Calm Marble Carpet - SH-5E589-00103
Shaw Natural Calm Cashmere Carpet - SH-5E589-00104
Shaw Natural Calm River Birch Carpet - SH-5E589-00106
Shaw Natural Calm Natural Carpet - SH-5E589-00109
Shaw Natural Calm Cameo Carpet - SH-5E589-00113
Shaw Natural Calm Sculpture Carpet - SH-5E589-00115
Shaw Natural Calm Warm Light Carpet - SH-5E589-00116
Shaw Natural Calm Snowfall Carpet - SH-5E589-00150
Shaw Natural Calm Refined Carpet - SH-5E589-00402
Shaw Natural Calm Ashes Carpet - SH-5E589-00501
Shaw Natural Calm Flannel Carpet - SH-5E589-00503
Rock Crystal is a colorway in Shaw's Natural Calm carpet (style 5E589, color 00508), part of the Pet Perfect collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect |
| Style Name | Natural Calm |
| Style Number | 5E589 |
| Color Name | Rock Crystal |
| Color Number | 00508 |
| Item / SKU | SH-5E589-00508 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 38 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review