Shaw MY CHOICE PATTERN Cappuccino Carpet - SH-E0653-00756
$1.00
SKU
SH-E0653-00756
Shaw MY CHOICE PATTERN in Cappuccino — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style E0653, item SH-E0653-00756. Free sample available.
| Product Name | Shaw MY CHOICE PATTERN Cappuccino Carpet - SH-E0653-00756 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | BROWN GRAY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | MY CHOICE PATTERN |
| Color | Cappuccino |
| Item Number | SH-E0653-00756 |
| Style | MY CHOICE PATTERN |
| Construction | Pattern |
| Style Name | MY CHOICE PATTERN |
| Style Number | E0653 |
| Color Name | Cappuccino |
| Color Number | 00756 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | SOFT SHADES |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | SOFT SHADES |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
More from Shaw MY CHOICE PATTERN
Shaw MY CHOICE PATTERN China Pearl Carpet - SH-E0653-00100
Shaw MY CHOICE PATTERN Candlewick Glow Carpet - SH-E0653-00101
Shaw MY CHOICE PATTERN French Linen Carpet - SH-E0653-00103
Shaw MY CHOICE PATTERN Mesa Carpet - SH-E0653-00105
Shaw MY CHOICE PATTERN Clay Stone Carpet - SH-E0653-00108
Shaw MY CHOICE PATTERN Textured Canvas Carpet - SH-E0653-00150
Shaw MY CHOICE PATTERN Bare Essence Carpet - SH-E0653-00151
Shaw MY CHOICE PATTERN Latta Carpet - SH-E0653-00152
Shaw MY CHOICE PATTERN Bay Laurel Carpet - SH-E0653-00351
Shaw MY CHOICE PATTERN Washed Turquois Carpet - SH-E0653-00453
Shaw MY CHOICE PATTERN Ash Carpet - SH-E0653-00550
Shaw MY CHOICE PATTERN Atmosphere Carpet - SH-E0653-00552
Cappuccino is a colorway in Shaw's MY CHOICE PATTERN carpet (style E0653, color 00756), part of the SOFT SHADES collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SOFT SHADES |
| Style Name | MY CHOICE PATTERN |
| Style Number | E0653 |
| Color Name | Cappuccino |
| Color Number | 00756 |
| Item / SKU | SH-E0653-00756 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review