Shaw LAVISH LIVING Burma Brown Carpet - SH-CC80B-00752
$1.00
SKU
SH-CC80B-00752
Shaw LAVISH LIVING in Burma Brown — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style CC80B, item SH-CC80B-00752. Free sample available.
| Product Name | Shaw LAVISH LIVING Burma Brown Carpet - SH-CC80B-00752 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | DARK |
| Color Range | BROWN GRAY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | LAVISH LIVING |
| Color | Burma Brown |
| Item Number | SH-CC80B-00752 |
| Style | LAVISH LIVING |
| Construction | Pattern |
| Style Name | LAVISH LIVING |
| Style Number | CC80B |
| Color Name | Burma Brown |
| Color Number | 00752 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | CARESS |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | CARESS |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 20.25 in L |
More from Shaw LAVISH LIVING
Shaw LAVISH LIVING Candle Light Carpet - SH-CC80B-00122
Shaw LAVISH LIVING Cold Winter Carpet - SH-CC80B-00126
Shaw LAVISH LIVING Baltic Stone Carpet - SH-CC80B-00128
Shaw LAVISH LIVING Delicate Cream Carpet - SH-CC80B-00156
Shaw LAVISH LIVING Turmeric Carpet - SH-CC80B-00250
Shaw LAVISH LIVING Waters Edge Carpet - SH-CC80B-00307
Shaw LAVISH LIVING Deep Sea Carpet - SH-CC80B-00433
Shaw LAVISH LIVING Ocean Villa Carpet - SH-CC80B-00436
Shaw LAVISH LIVING Minimal Carpet - SH-CC80B-00514
Shaw LAVISH LIVING Wrought Iron Carpet - SH-CC80B-00533
Shaw LAVISH LIVING Grounded Gray Carpet - SH-CC80B-00536
Shaw LAVISH LIVING Sunbaked Carpet - SH-CC80B-00650
Burma Brown is a colorway in Shaw's LAVISH LIVING carpet (style CC80B, color 00752), part of the CARESS collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CARESS |
| Style Name | LAVISH LIVING |
| Style Number | CC80B |
| Color Name | Burma Brown |
| Color Number | 00752 |
| Item / SKU | SH-CC80B-00752 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 20.25 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review