Shaw KNITTED TONE BLUE Summertime Carpet - SH-5E938-00102
$1.00
SKU
SH-5E938-00102
Shaw KNITTED TONE BLUE in Summertime — ANSO High Performance Solution Dyed PET Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 5E938, item SH-5E938-00102. Free sample available.
| Product Name | Shaw KNITTED TONE BLUE Summertime Carpet - SH-5E938-00102 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | DRIFTWOOD BLONDE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | KNITTED TONE BLUE |
| Color | Summertime |
| Item Number | SH-5E938-00102 |
| Style | KNITTED TONE BLUE |
| Construction | Loop |
| Style Name | KNITTED TONE BLUE |
| Style Number | 5E938 |
| Color Name | Summertime |
| Color Number | 00102 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Carpet Collection | Colorwall |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Colorwall |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.63 in L |
More from Shaw KNITTED TONE BLUE
Shaw KNITTED TONE BLUE Sweet Cream Carpet - SH-5E938-00100
Shaw KNITTED TONE BLUE Open Canyon Carpet - SH-5E938-00103
Shaw KNITTED TONE BLUE Pebble Path Carpet - SH-5E938-00104
Shaw KNITTED TONE BLUE Soft Sand Carpet - SH-5E938-00105
Shaw KNITTED TONE BLUE Baja Carpet - SH-5E938-00106
Shaw KNITTED TONE BLUE Cool Winter Carpet - SH-5E938-00107
Shaw KNITTED TONE BLUE Chateau Carpet - SH-5E938-00108
Shaw KNITTED TONE BLUE Twilight Taupe Carpet - SH-5E938-00109
Shaw KNITTED TONE BLUE Safari Carpet - SH-5E938-00110
Shaw KNITTED TONE BLUE Alpine Snow Carpet - SH-5E938-00150
Shaw KNITTED TONE BLUE Olive Tree Carpet - SH-5E938-00300
Shaw KNITTED TONE BLUE Refreshing Carpet - SH-5E938-00301
Summertime is a colorway in Shaw's KNITTED TONE BLUE carpet (style 5E938, color 00102), part of the Colorwall collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Colorwall |
| Style Name | KNITTED TONE BLUE |
| Style Number | 5E938 |
| Color Name | Summertime |
| Color Number | 00102 |
| Item / SKU | SH-5E938-00102 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.63 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review