Shaw KICK OFF Sea Salt Carpet - SH-EA501-00512
$1.00
SKU
SH-EA501-00512
Shaw KICK OFF in Sea Salt — ANSO BCF Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style EA501, item SH-EA501-00512. Free sample available.
| Product Name | Shaw KICK OFF Sea Salt Carpet - SH-EA501-00512 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | KICK OFF |
| Color | Sea Salt |
| Item Number | SH-EA501-00512 |
| Style | KICK OFF |
| Construction | Pattern |
| Style Name | KICK OFF |
| Style Number | EA501 |
| Color Name | Sea Salt |
| Color Number | 00512 |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Anso Originals |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Anso Originals |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1 in L |
More from Shaw KICK OFF
Shaw KICK OFF Linen Carpet - SH-EA501-00101
Shaw KICK OFF Dunes Carpet - SH-EA501-00102
Shaw KICK OFF Canvas Carpet - SH-EA501-00103
Shaw KICK OFF Frost Carpet - SH-EA501-00104
Shaw KICK OFF Fieldstone Carpet - SH-EA501-00105
Shaw KICK OFF Wool Skein Carpet - SH-EA501-00111
Shaw KICK OFF Azure Carpet - SH-EA501-00410
Shaw KICK OFF Indigo Carpet - SH-EA501-00411
Shaw KICK OFF Cold Water Carpet - SH-EA501-00510
Shaw KICK OFF Gray Flannel Carpet - SH-EA501-00511
Shaw KICK OFF Pewter Carpet - SH-EA501-00513
Shaw KICK OFF Natural Wood Carpet - SH-EA501-00701
Sea Salt is a colorway in Shaw's KICK OFF carpet (style EA501, color 00512), part of the Anso Originals collection. Woven in 100% ANSO® BCF Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Anso Originals |
| Style Name | KICK OFF |
| Style Number | EA501 |
| Color Name | Sea Salt |
| Color Number | 00512 |
| Item / SKU | SH-EA501-00512 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review