Shaw INSIGHTFUL WAY Silver Springs Carpet - SH-E9719-00474
$1.00
SKU
SH-E9719-00474
Shaw INSIGHTFUL WAY in Silver Springs — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style E9719, item SH-E9719-00474. Free sample available.
| Product Name | Shaw INSIGHTFUL WAY Silver Springs Carpet - SH-E9719-00474 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | INSIGHTFUL WAY |
| Color | Silver Springs |
| Item Number | SH-E9719-00474 |
| Style | INSIGHTFUL WAY |
| Construction | Pattern |
| Style Name | INSIGHTFUL WAY |
| Style Number | E9719 |
| Color Name | Silver Springs |
| Color Number | 00474 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 16.5 in L |
More from Shaw INSIGHTFUL WAY
Shaw INSIGHTFUL WAY White Hot Carpet - SH-E9719-00170
Shaw INSIGHTFUL WAY Crisp Linen Carpet - SH-E9719-00172
Shaw INSIGHTFUL WAY Studio Taupe Carpet - SH-E9719-00173
Shaw INSIGHTFUL WAY Quiet Moment Carpet - SH-E9719-00175
Shaw INSIGHTFUL WAY Alabaster Carpet - SH-E9719-00176
Shaw INSIGHTFUL WAY Passageway Carpet - SH-E9719-00177
Shaw INSIGHTFUL WAY High Noon Carpet - SH-E9719-00178
Shaw INSIGHTFUL WAY Gold Rush Carpet - SH-E9719-00270
Shaw INSIGHTFUL WAY Blue Steel Carpet - SH-E9719-00475
Shaw INSIGHTFUL WAY Royal Navy Carpet - SH-E9719-00476
Shaw INSIGHTFUL WAY Silhouette Carpet - SH-E9719-00573
Shaw INSIGHTFUL WAY Rock Crystal Carpet - SH-E9719-00574
Silver Springs is a colorway in Shaw's INSIGHTFUL WAY carpet (style E9719, color 00474), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | INSIGHTFUL WAY |
| Style Number | E9719 |
| Color Name | Silver Springs |
| Color Number | 00474 |
| Item / SKU | SH-E9719-00474 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 16.5 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review