Shaw GENESIS Natural Wood Carpet - SH-E0525-00701
$1.00
SKU
SH-E0525-00701
Shaw GENESIS in Natural Wood — ANSO BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style E0525, item SH-E0525-00701. Free sample available.
| Product Name | Shaw GENESIS Natural Wood Carpet - SH-E0525-00701 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | TAUPE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | GENESIS |
| Color | Natural Wood |
| Item Number | SH-E0525-00701 |
| Style | GENESIS |
| Construction | Texture |
| Style Name | GENESIS |
| Style Number | E0525 |
| Color Name | Natural Wood |
| Color Number | 00701 |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.63 in L |
More from Shaw GENESIS
Shaw GENESIS Winter White Carpet - SH-E0525-00100
Shaw GENESIS Linen Carpet - SH-E0525-00101
Shaw GENESIS Dunes Carpet - SH-E0525-00102
Shaw GENESIS Canvas Carpet - SH-E0525-00103
Shaw GENESIS Frost Carpet - SH-E0525-00104
Shaw GENESIS Fieldstone Carpet - SH-E0525-00105
Shaw GENESIS Wool Skein Carpet - SH-E0525-00111
Shaw GENESIS Azure Carpet - SH-E0525-00410
Shaw GENESIS Indigo Carpet - SH-E0525-00411
Shaw GENESIS Cold Water Carpet - SH-E0525-00510
Shaw GENESIS Gray Flannel Carpet - SH-E0525-00511
Shaw GENESIS Sea Salt Carpet - SH-E0525-00512
Natural Wood is a colorway in Shaw's GENESIS carpet (style E0525, color 00701), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | GENESIS |
| Style Number | E0525 |
| Color Name | Natural Wood |
| Color Number | 00701 |
| Item / SKU | SH-E0525-00701 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.63 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review