Shaw EXCEL Dunes Carpet - SH-EA502-00102
$1.00
SKU
SH-EA502-00102
Shaw EXCEL in Dunes — ANSO BCF Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style EA502, item SH-EA502-00102. Free sample available.
| Product Name | Shaw EXCEL Dunes Carpet - SH-EA502-00102 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | KHAKI |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | EXCEL |
| Color | Dunes |
| Item Number | SH-EA502-00102 |
| Style | EXCEL |
| Construction | Pattern |
| Style Name | EXCEL |
| Style Number | EA502 |
| Color Name | Dunes |
| Color Number | 00102 |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Anso Originals |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Anso Originals |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.5 in W X 1.25 in L |
Dunes is a colorway in Shaw's EXCEL carpet (style EA502, color 00102), part of the Anso Originals collection. Woven in 100% ANSO® BCF Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Anso Originals |
| Style Name | EXCEL |
| Style Number | EA502 |
| Color Name | Dunes |
| Color Number | 00102 |
| Item / SKU | SH-EA502-00102 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.5 in W X 1.25 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review