Shaw ELABORATE ARTIFACT Cafe Noir Carpet - SH-5E696-00706
$1.00
SKU
SH-5E696-00706
Shaw ELABORATE ARTIFACT in Cafe Noir — ANSO High Performance Solution Dyed PET Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E696, item SH-5E696-00706. Free sample available.
| Product Name | Shaw ELABORATE ARTIFACT Cafe Noir Carpet - SH-5E696-00706 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | DARK |
| Color Range | BLACK |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | ELABORATE ARTIFACT |
| Color | Cafe Noir |
| Item Number | SH-5E696-00706 |
| Style | ELABORATE ARTIFACT |
| Construction | Pattern |
| Style Name | ELABORATE ARTIFACT |
| Style Number | 5E696 |
| Color Name | Cafe Noir |
| Color Number | 00706 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect + |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Pet Perfect + |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 18 in L |
More from Shaw ELABORATE ARTIFACT
Shaw ELABORATE ARTIFACT Frozen Carpet - SH-5E696-00107
Shaw ELABORATE ARTIFACT Natural Carpet - SH-5E696-00109
Shaw ELABORATE ARTIFACT Chic Greige Carpet - SH-5E696-00111
Shaw ELABORATE ARTIFACT Soft Sense Carpet - SH-5E696-00112
Shaw ELABORATE ARTIFACT Cameo Carpet - SH-5E696-00113
Shaw ELABORATE ARTIFACT Snowfall Carpet - SH-5E696-00150
Shaw ELABORATE ARTIFACT Rerooted Nature Carpet - SH-5E696-00300
Shaw ELABORATE ARTIFACT Refined Carpet - SH-5E696-00402
Shaw ELABORATE ARTIFACT Serene Blue Carpet - SH-5E696-00453
Shaw ELABORATE ARTIFACT Ashes Carpet - SH-5E696-00501
Shaw ELABORATE ARTIFACT Rock Crystal Carpet - SH-5E696-00508
Shaw ELABORATE ARTIFACT Vintage Carpet - SH-5E696-00509
Cafe Noir is a colorway in Shaw's ELABORATE ARTIFACT carpet (style 5E696, color 00706), part of the Pet Perfect + collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect + |
| Style Name | ELABORATE ARTIFACT |
| Style Number | 5E696 |
| Color Name | Cafe Noir |
| Color Number | 00706 |
| Item / SKU | SH-5E696-00706 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 18 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review