Shaw CRAFTED EMBRACE Stormy Breeze Carpet - SH-5E455-00505
$1.00
SKU
SH-5E455-00505
Shaw CRAFTED EMBRACE in Stormy Breeze — ANSO High Performance PET Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 5E455, item SH-5E455-00505. Free sample available.
| Product Name | Shaw CRAFTED EMBRACE Stormy Breeze Carpet - SH-5E455-00505 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | GREY BROWN |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CRAFTED EMBRACE |
| Color | Stormy Breeze |
| Item Number | SH-5E455-00505 |
| Style | CRAFTED EMBRACE |
| Construction | Loop |
| Style Name | CRAFTED EMBRACE |
| Style Number | 5E455 |
| Color Name | Stormy Breeze |
| Color Number | 00505 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Pet Perfect |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 2.25 in L |
More from Shaw CRAFTED EMBRACE
Shaw CRAFTED EMBRACE Sentimental Carpet - SH-5E455-00101
Shaw CRAFTED EMBRACE Champagne Toast Carpet - SH-5E455-00103
Shaw CRAFTED EMBRACE Split Sediment Carpet - SH-5E455-00104
Shaw CRAFTED EMBRACE Sun Kissed Carpet - SH-5E455-00107
Shaw CRAFTED EMBRACE Sandstone Carpet - SH-5E455-00108
Shaw CRAFTED EMBRACE Dark Maple Carpet - SH-5E455-00109
Shaw CRAFTED EMBRACE Beige Bisque Carpet - SH-5E455-00110
Shaw CRAFTED EMBRACE Harbor Dock Carpet - SH-5E455-00504
Shaw CRAFTED EMBRACE Dolphin Carpet - SH-5E455-00507
Shaw CRAFTED EMBRACE Raw Wood Carpet - SH-5E455-00700
Shaw CRAFTED EMBRACE Chestnut Carpet - SH-5E455-00701
Stormy Breeze is a colorway in Shaw's CRAFTED EMBRACE carpet (style 5E455, color 00505), part of the Pet Perfect collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect |
| Style Name | CRAFTED EMBRACE |
| Style Number | 5E455 |
| Color Name | Stormy Breeze |
| Color Number | 00505 |
| Item / SKU | SH-5E455-00505 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 2.25 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review