Shaw CHIC SHADES Split Sediment Carpet - SH-5E342-00104
$1.00
SKU
SH-5E342-00104
Shaw CHIC SHADES in Split Sediment — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E342, item SH-5E342-00104. Free sample available.
| Product Name | Shaw CHIC SHADES Split Sediment Carpet - SH-5E342-00104 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CHIC SHADES |
| Color | Split Sediment |
| Item Number | SH-5E342-00104 |
| Style | CHIC SHADES |
| Construction | Pattern |
| Style Name | CHIC SHADES |
| Style Number | 5E342 |
| Color Name | Split Sediment |
| Color Number | 00104 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in W X 9 in L |
More from Shaw CHIC SHADES
Shaw CHIC SHADES Serene Still Carpet - SH-5E342-00101
Shaw CHIC SHADES Winters Dawn Carpet - SH-5E342-00102
Shaw CHIC SHADES Washed Linen Carpet - SH-5E342-00103
Shaw CHIC SHADES Butter Cream Carpet - SH-5E342-00107
Shaw CHIC SHADES Fossil Path Carpet - SH-5E342-00108
Shaw CHIC SHADES Silver Lining Carpet - SH-5E342-00500
Shaw CHIC SHADES Grey Fox Carpet - SH-5E342-00504
Shaw CHIC SHADES River Run Carpet - SH-5E342-00700
Shaw CHIC SHADES Desert View Carpet - SH-5E342-00701
Shaw CHIC SHADES Raw Wood Carpet - SH-5E342-00720
Shaw CHIC SHADES Ridgeview Carpet - SH-5E342-00751
Split Sediment is a colorway in Shaw's CHIC SHADES carpet (style 5E342, color 00104), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | CHIC SHADES |
| Style Number | 5E342 |
| Color Name | Split Sediment |
| Color Number | 00104 |
| Item / SKU | SH-5E342-00104 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in W X 9 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review