Shaw CHIC NUANCE Ridgeview Carpet - SH-5E341-00751
$1.00
SKU
SH-5E341-00751
Shaw CHIC NUANCE in Ridgeview — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E341, item SH-5E341-00751. Free sample available.
| Product Name | Shaw CHIC NUANCE Ridgeview Carpet - SH-5E341-00751 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | BROWN GRAY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CHIC NUANCE |
| Color | Ridgeview |
| Item Number | SH-5E341-00751 |
| Style | CHIC NUANCE |
| Construction | Pattern |
| Style Name | CHIC NUANCE |
| Style Number | 5E341 |
| Color Name | Ridgeview |
| Color Number | 00751 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 12.75 in L |
More from Shaw CHIC NUANCE
Shaw CHIC NUANCE Serene Still Carpet - SH-5E341-00101
Shaw CHIC NUANCE Winters Dawn Carpet - SH-5E341-00102
Shaw CHIC NUANCE Washed Linen Carpet - SH-5E341-00103
Shaw CHIC NUANCE Split Sediment Carpet - SH-5E341-00104
Shaw CHIC NUANCE Butter Cream Carpet - SH-5E341-00107
Shaw CHIC NUANCE Fossil Path Carpet - SH-5E341-00108
Shaw CHIC NUANCE Silver Lining Carpet - SH-5E341-00500
Shaw CHIC NUANCE Grey Fox Carpet - SH-5E341-00504
Shaw CHIC NUANCE River Run Carpet - SH-5E341-00700
Shaw CHIC NUANCE Desert View Carpet - SH-5E341-00701
Shaw CHIC NUANCE Raw Wood Carpet - SH-5E341-00720
Ridgeview is a colorway in Shaw's CHIC NUANCE carpet (style 5E341, color 00751), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | CHIC NUANCE |
| Style Number | 5E341 |
| Color Name | Ridgeview |
| Color Number | 00751 |
| Item / SKU | SH-5E341-00751 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 12.75 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review