Shaw CHAMBERS BAY Titanium Carpet - SH-EA608-00544
$1.00
SKU
SH-EA608-00544
Shaw CHAMBERS BAY in Titanium — BCF Endura III Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style EA608, item SH-EA608-00544. Free sample available.
| Product Name | Shaw CHAMBERS BAY Titanium Carpet - SH-EA608-00544 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | GREY BROWN |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CHAMBERS BAY |
| Color | Titanium |
| Item Number | SH-EA608-00544 |
| Style | CHAMBERS BAY |
| Construction | Pattern |
| Style Name | CHAMBERS BAY |
| Style Number | EA608 |
| Color Name | Titanium |
| Color Number | 00544 |
| Fiber | 100% BCF Endura III Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 33.5 in L |
More from Shaw CHAMBERS BAY
Shaw CHAMBERS BAY Dunes Carpet - SH-EA608-00102
Shaw CHAMBERS BAY Canvas Carpet - SH-EA608-00103
Shaw CHAMBERS BAY Cold Water Carpet - SH-EA608-00510
Shaw CHAMBERS BAY Sea Salt Carpet - SH-EA608-00512
Shaw CHAMBERS BAY Valley Mist Carpet - SH-EA608-00523
Shaw CHAMBERS BAY Charcoal Carpet - SH-EA608-00539
Shaw CHAMBERS BAY Silver Leaf Carpet - SH-EA608-00541
Shaw CHAMBERS BAY Mushroom Carpet - SH-EA608-00703
Shaw CHAMBERS BAY Agate Carpet - SH-EA608-00713
Shaw CHAMBERS BAY Hiking Trail Carpet - SH-EA608-00753
Shaw CHAMBERS BAY Sable Carpet - SH-EA608-00754
Titanium is a colorway in Shaw's CHAMBERS BAY carpet (style EA608, color 00544), part of the Shaw collection. Woven in 100% BCF Endura III Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | CHAMBERS BAY |
| Style Number | EA608 |
| Color Name | Titanium |
| Color Number | 00544 |
| Item / SKU | SH-EA608-00544 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% BCF Endura III Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 33.5 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review