Shaw CAPISTRANO Barista Carpet - SH-ZZ266-00752
$1.00
SKU
SH-ZZ266-00752
Shaw CAPISTRANO in Barista — ANSO High Performance Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style ZZ266, item SH-ZZ266-00752. Free sample available.
| Product Name | Shaw CAPISTRANO Barista Carpet - SH-ZZ266-00752 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CAPISTRANO |
| Color | Barista |
| Item Number | SH-ZZ266-00752 |
| Style | CAPISTRANO |
| Construction | Pattern |
| Style Name | CAPISTRANO |
| Style Number | ZZ266 |
| Color Name | Barista |
| Color Number | 00752 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 24 in W X 11 in L |
More from Shaw CAPISTRANO
Shaw CAPISTRANO Terrazo Carpet - SH-ZZ266-00114
Shaw CAPISTRANO Beach Grass Carpet - SH-ZZ266-00117
Shaw CAPISTRANO Ivory Carpet - SH-ZZ266-00120
Shaw CAPISTRANO Linen Carpet - SH-ZZ266-00121
Shaw CAPISTRANO Dune Carpet - SH-ZZ266-00152
Shaw CAPISTRANO Spanish Sand Carpet - SH-ZZ266-00154
Shaw CAPISTRANO Sierra Hills Carpet - SH-ZZ266-00174
Shaw CAPISTRANO Cornflower Carpet - SH-ZZ266-00212
Shaw CAPISTRANO Magic Carpet - SH-ZZ266-00214
Shaw CAPISTRANO Soft Sky Carpet - SH-ZZ266-00423
Shaw CAPISTRANO Tidal Carpet - SH-ZZ266-00446
Shaw CAPISTRANO Marina Carpet - SH-ZZ266-00458
Barista is a colorway in Shaw's CAPISTRANO carpet (style ZZ266, color 00752), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | CAPISTRANO |
| Style Number | ZZ266 |
| Color Name | Barista |
| Color Number | 00752 |
| Item / SKU | SH-ZZ266-00752 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 24 in W X 11 in L |
| Face Weight | 29.3 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review