Shaw BEST HOPE Linen Carpet - SH-52V48-00101
$1.00
SKU
SH-52V48-00101
Shaw BEST HOPE in Linen — EverTouch BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 52V48, item SH-52V48-00101. Free sample available.
| Product Name | Shaw BEST HOPE Linen Carpet - SH-52V48-00101 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | DRIFTWOOD BLONDE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | BEST HOPE |
| Color | Linen |
| Item Number | SH-52V48-00101 |
| Style | BEST HOPE |
| Construction | Texture |
| Style Name | BEST HOPE |
| Style Number | 52V48 |
| Color Name | Linen |
| Color Number | 00101 |
| Fiber | 100% EverTouch® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1 in L |
More from Shaw BEST HOPE
Linen is a colorway in Shaw's BEST HOPE carpet (style 52V48, color 00101), part of the Shaw collection. Woven in 100% EverTouch® BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | BEST HOPE |
| Style Number | 52V48 |
| Color Name | Linen |
| Color Number | 00101 |
| Item / SKU | SH-52V48-00101 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% EverTouch® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review