Shaw BANDON DUNES Silver Leaf Carpet - SH-E0823-00541
$1.00
SKU
SH-E0823-00541
Shaw BANDON DUNES in Silver Leaf — BCF Endura III Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style E0823, item SH-E0823-00541. Free sample available.
| Product Name | Shaw BANDON DUNES Silver Leaf Carpet - SH-E0823-00541 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | DRIFTWOOD |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | BANDON DUNES |
| Color | Silver Leaf |
| Item Number | SH-E0823-00541 |
| Style | BANDON DUNES |
| Construction | Texture |
| Style Name | BANDON DUNES |
| Style Number | E0823 |
| Color Name | Silver Leaf |
| Color Number | 00541 |
| Fiber | 100% BCF Endura III Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 33.5 in L |
More from Shaw BANDON DUNES
Shaw BANDON DUNES Dunes Carpet - SH-E0823-00102
Shaw BANDON DUNES Canvas Carpet - SH-E0823-00103
Shaw BANDON DUNES Cold Water Carpet - SH-E0823-00510
Shaw BANDON DUNES Sea Salt Carpet - SH-E0823-00512
Shaw BANDON DUNES Valley Mist Carpet - SH-E0823-00523
Shaw BANDON DUNES Charcoal Carpet - SH-E0823-00539
Shaw BANDON DUNES Titanium Carpet - SH-E0823-00544
Shaw BANDON DUNES Mushroom Carpet - SH-E0823-00703
Shaw BANDON DUNES Mocha Chip Carpet - SH-E0823-00705
Shaw BANDON DUNES Agate Carpet - SH-E0823-00713
Shaw BANDON DUNES Hiking Trail Carpet - SH-E0823-00753
Shaw BANDON DUNES Sable Carpet - SH-E0823-00754
Silver Leaf is a colorway in Shaw's BANDON DUNES carpet (style E0823, color 00541), part of the Shaw collection. Woven in 100% BCF Endura III Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | BANDON DUNES |
| Style Number | E0823 |
| Color Name | Silver Leaf |
| Color Number | 00541 |
| Item / SKU | SH-E0823-00541 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% BCF Endura III Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 33.5 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review