Shaw ARTIST VIEW LOOP Latte Carpet - SH-EA566-00152
$1.00
SKU
SH-EA566-00152
Shaw ARTIST VIEW LOOP in Latte — ANSO Soft BCF Nylon Twist carpet, 12 ft broadloom. Style EA566, item SH-EA566-00152. Free sample available.
| Product Name | Shaw ARTIST VIEW LOOP Latte Carpet - SH-EA566-00152 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | TAUPE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | ARTIST VIEW LOOP |
| Color | Latte |
| Item Number | SH-EA566-00152 |
| Style | ARTIST VIEW LOOP |
| Construction | Twist |
| Style Name | ARTIST VIEW LOOP |
| Style Number | EA566 |
| Color Name | Latte |
| Color Number | 00152 |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Carpet Collection | SOFT SHADES |
| Pile Type | Twist |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Collection (Marketing) | SOFT SHADES |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
More from Shaw ARTIST VIEW LOOP
Shaw ARTIST VIEW LOOP China Pearl Carpet - SH-EA566-00100
Shaw ARTIST VIEW LOOP Candlewick Glow Carpet - SH-EA566-00101
Shaw ARTIST VIEW LOOP French Linen Carpet - SH-EA566-00103
Shaw ARTIST VIEW LOOP Mesa Carpet - SH-EA566-00105
Shaw ARTIST VIEW LOOP Clay Stone Carpet - SH-EA566-00108
Shaw ARTIST VIEW LOOP Textured Canvas Carpet - SH-EA566-00150
Shaw ARTIST VIEW LOOP Bare Essence Carpet - SH-EA566-00151
Shaw ARTIST VIEW LOOP Bay Laurel Carpet - SH-EA566-00351
Shaw ARTIST VIEW LOOP Washed Turquoise Carpet - SH-EA566-00453
Shaw ARTIST VIEW LOOP Ash Carpet - SH-EA566-00550
Shaw ARTIST VIEW LOOP Atmosphere Carpet - SH-EA566-00552
Shaw ARTIST VIEW LOOP Honey Pot Carpet - SH-EA566-00722
Latte is a colorway in Shaw's ARTIST VIEW LOOP carpet (style EA566, color 00152), part of the SOFT SHADES collection. Woven in 100% ANSO® Soft BCF Nylon with Twist construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SOFT SHADES |
| Style Name | ARTIST VIEW LOOP |
| Style Number | EA566 |
| Color Name | Latte |
| Color Number | 00152 |
| Item / SKU | SH-EA566-00152 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Twist |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review