Shaw ALLURING DISPOSITION Lady In Gray Carpet - SH-E9724-00590
$1.00
SKU
SH-E9724-00590
Shaw ALLURING DISPOSITION in Lady In Gray — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style E9724, item SH-E9724-00590. Free sample available.
| Product Name | Shaw ALLURING DISPOSITION Lady In Gray Carpet - SH-E9724-00590 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | DRIFTWOOD |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | ALLURING DISPOSITION |
| Color | Lady In Gray |
| Item Number | SH-E9724-00590 |
| Style | ALLURING DISPOSITION |
| Construction | Pattern |
| Style Name | ALLURING DISPOSITION |
| Style Number | E9724 |
| Color Name | Lady In Gray |
| Color Number | 00590 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
More from Shaw ALLURING DISPOSITION
Shaw ALLURING DISPOSITION White Hot Carpet - SH-E9724-00170
Shaw ALLURING DISPOSITION Crisp Linen Carpet - SH-E9724-00171
Shaw ALLURING DISPOSITION Alabaster Carpet - SH-E9724-00172
Shaw ALLURING DISPOSITION Ivory Paper Carpet - SH-E9724-00180
Shaw ALLURING DISPOSITION Treasure Carpet - SH-E9724-00181
Shaw ALLURING DISPOSITION Shoreline Carpet - SH-E9724-00183
Shaw ALLURING DISPOSITION Golden Rule Carpet - SH-E9724-00185
Shaw ALLURING DISPOSITION Safari Carpet - SH-E9724-00188
Shaw ALLURING DISPOSITION Mindful Carpet - SH-E9724-00190
Shaw ALLURING DISPOSITION Barista Carpet - SH-E9724-00191
Shaw ALLURING DISPOSITION Espresso Carpet - SH-E9724-00192
Shaw ALLURING DISPOSITION Lush Garden Carpet - SH-E9724-00391
Lady In Gray is a colorway in Shaw's ALLURING DISPOSITION carpet (style E9724, color 00590), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | ALLURING DISPOSITION |
| Style Number | E9724 |
| Color Name | Lady In Gray |
| Color Number | 00590 |
| Item / SKU | SH-E9724-00590 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review