Masland Kudu Stone Carpet - 9158-556
$1.00
SKU
ML-KUDU-556
Masland Kudu in Stone — Polypropylene Face to Face Wilton broadloom carpet, 13 ft 2 in. Style 9158, item ML-KUDU-556. Free sample available.
| Product Name | Masland Kudu Stone Carpet - 9158-556 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Masland |
| Collection | Kudu |
| Color | Stone |
| Item Number | 9158-556 |
| Style | Kudu |
| Construction | Face to Face Wilton |
| Style Name | Kudu |
| Style Number | 9158 |
| Color Name | Stone |
| Color Number | 556 |
| Fiber | 100% Polypropylene |
| Carpet Collection | 1866 by Masland |
| Pile Type | Face to Face Wilton |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | Polypropylene |
| Construction | Woven |
| Collection (Marketing) | 1866 by Masland |
| Roll Width | 13 ft |
| Pattern Repeat | 39.5 in x 39.5 in |
Stone is a colorway in Masland's Kudu carpet (style 9158, color 556), part of the 1866 by Masland collection. Woven in 100% Polypropylene with Face to Face Wilton construction.
More Information
| Manufacturer | Masland |
| Collection | 1866 by Masland |
| Style Name | Kudu |
| Style Number | 9158 |
| Color Name | Stone |
| Color Number | 556 |
| Item / SKU | 9158-556 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Face to Face Wilton |
| Fiber | 100% Polypropylene |
| Roll Width | 13 ft 2 in |
| Pattern Repeat | 39.5 in x 39.5 in |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review