Anderson Tuftex Trace Finial Carpet - ZZ319-00226
$1.00
SKU
ZZ319-00226
Anderson Tuftex Trace in Finial — ANSO High Performance Nylon Patterned broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ319, item ZZ319-00226. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Trace Finial Carpet - ZZ319-00226 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Trace |
| Color | Finial |
| Item Number | ZZ319-00226 |
| Style | Trace |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Trace |
| Style Number | ZZ319 |
| Color Name | Finial |
| Color Number | 00226 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | N/A |
| Face Weight (oz/sq yd) | 63.4 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 18 in L |
More from Anderson Tuftex Trace
Anderson Tuftex Trace Heritage Carpet - ZZ319-00537
Anderson Tuftex Trace Impala Carpet - ZZ319-00113
Anderson Tuftex Trace Silk Carpet - ZZ319-00121
Anderson Tuftex Trace Medallion Carpet - ZZ319-00123
Anderson Tuftex Trace Halo Carpet - ZZ319-00211
Anderson Tuftex Trace Wheat Carpet - ZZ319-00212
Anderson Tuftex Trace Yarrow Carpet - ZZ319-00222
Anderson Tuftex Trace Seaspray Carpet - ZZ319-00441
Anderson Tuftex Trace Stratus Carpet - ZZ319-00444
Anderson Tuftex Trace Adriatic Carpet - ZZ319-00446
Anderson Tuftex Trace Oyster Carpet - ZZ319-00532
Anderson Tuftex Trace Stonewash Carpet - ZZ319-00535
Finial is a colorway in Anderson Tuftex's Trace carpet (style ZZ319, color 00226), part of the N/A collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | N/A |
| Style Name | Trace |
| Style Number | ZZ319 |
| Color Name | Finial |
| Color Number | 00226 |
| Item / SKU | ZZ319-00226 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut Pile Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 18 in W X 18 in L |
| Face Weight | 63.4 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Inspired by Spanish terra cotta tile, this broken, organic linear pattern features 21 colors sure to add individual expression to your home.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review