Anderson Tuftex Tapestry Oyster Carpet - ZZ350-00101
$1.00
SKU
ZZ350-00101
Anderson Tuftex Tapestry in Oyster — Wool Patterned broadloom carpet, 15 ft wide. Style ZZ350, item ZZ350-00101. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Tapestry Oyster Carpet - ZZ350-00101 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Tapestry |
| Color | Oyster |
| Item Number | ZZ350-00101 |
| Style | Tapestry |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Tapestry |
| Style Number | ZZ350 |
| Color Name | Oyster |
| Color Number | 00101 |
| Fiber | 100% Wool |
| Carpet Collection | Heirloom |
| Face Weight (oz/sq yd) | 28.8 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | Cotton Canvas |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Wool |
| Construction | Flatweave |
| Collection (Marketing) | Heirloom |
| Roll Width | 15 ft |
| Pattern Repeat | 0.38 in W X 0.75 in L |
More from Anderson Tuftex Tapestry
Oyster is a colorway in Anderson Tuftex's Tapestry carpet (style ZZ350, color 00101), part of the Heirloom collection. Woven in 100% Wool, this 15 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Heirloom |
| Style Name | Tapestry |
| Style Number | ZZ350 |
| Color Name | Oyster |
| Color Number | 00101 |
| Item / SKU | ZZ350-00101 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Flatweave |
| Fiber | 100% Wool |
| Pattern Repeat | 0.38 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 28.8 oz/yd² |
| Backing | Cotton Canvas |
| Roll Width | 15 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Hand-loomed with a flatweave technique, Tapestry offers a subtle yet durable texture, while the houndstooth pattern brings a dynamic sense of movement and interest to the room. It’s an elegant foundation that enhances the atmosphere of any space, whether simple or complex. *Available only at select retailers.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review