Anderson Tuftex Mosaic Folklore Carpet - ZZ076-00123
$1.00
SKU
ZZ076-00123
Anderson Tuftex Mosaic in Folklore — ANSO High Performance Nylon Patterned broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ076, item ZZ076-00123. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Mosaic Folklore Carpet - ZZ076-00123 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Mosaic |
| Color | Folklore |
| Item Number | ZZ076-00123 |
| Style | Mosaic |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Mosaic |
| Style Number | ZZ076 |
| Color Name | Folklore |
| Color Number | 00123 |
| Fiber | 100% Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 35.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.75 in W X 1.88 in L |
More from Anderson Tuftex Mosaic
Anderson Tuftex Mosaic Oak Ridge Carpet - ZZ076-00114
Anderson Tuftex Mosaic Inner Balance Carpet - ZZ076-00511
Anderson Tuftex Mosaic Almond Milk Carpet - ZZ076-00101
Anderson Tuftex Mosaic Bungalow Carpet - ZZ076-00103
Anderson Tuftex Mosaic Aria Carpet - ZZ076-00111
Anderson Tuftex Mosaic Minimal Carpet - ZZ076-00112
Anderson Tuftex Mosaic Morning Light Carpet - ZZ076-00113
Anderson Tuftex Mosaic Coronado Carpet - ZZ076-00115
Anderson Tuftex Mosaic Rain Dance Carpet - ZZ076-00311
Anderson Tuftex Mosaic Pine Forest Carpet - ZZ076-00314
Anderson Tuftex Mosaic Wonder Carpet - ZZ076-00316
Anderson Tuftex Mosaic Edgewater Carpet - ZZ076-00451
Folklore is a colorway in Anderson Tuftex's Mosaic carpet (style ZZ076, color 00123), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Mosaic |
| Style Number | ZZ076 |
| Color Name | Folklore |
| Color Number | 00123 |
| Item / SKU | ZZ076-00123 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% Nylon |
| Pattern Repeat | 1.75 in W X 1.88 in L |
| Face Weight | 35.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Mosaic’s organic cut-and-loop pattern has a small scale, with big impact. Whether it calls to mind an animal skin, lines in the sand or the etching of a stained glass window, no one will ever call Mosaic boring. The 100% continuous filament nylon comes in 30 timeless neutral shades and some serious soil and stain resistance for lasting durability.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review