Anderson Tuftex Laken White Cap Carpet - ZZ362-00100
$1.00
SKU
ZZ362-00100
Anderson Tuftex Laken in White Cap — ANSO High Performance PET Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ362, item ZZ362-00100. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Laken White Cap Carpet - ZZ362-00100 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | WHITE |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Laken |
| Color | White Cap |
| Item Number | ZZ362-00100 |
| Style | Laken |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Laken |
| Style Number | ZZ362 |
| Color Name | White Cap |
| Color Number | 00100 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Perennial |
| Face Weight (oz/sq yd) | 58.5 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | ANSO PET (Recycled) |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Perennial |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.5 in W X 0.5 in L |
More from Anderson Tuftex Laken
Anderson Tuftex Laken Main Sail Carpet - ZZ362-00402
Anderson Tuftex Laken Sand Dollar Carpet - ZZ362-00102
Anderson Tuftex Laken Oyster Bar Carpet - ZZ362-00103
Anderson Tuftex Laken Wind Swept Carpet - ZZ362-00104
Anderson Tuftex Laken Dune Carpet - ZZ362-00105
Anderson Tuftex Laken Lighthouse Carpet - ZZ362-00106
Anderson Tuftex Laken Seagull Carpet - ZZ362-00107
Anderson Tuftex Laken Checkers Carpet - ZZ362-00110
Anderson Tuftex Laken Fresh Picked Carpet - ZZ362-00300
Anderson Tuftex Laken Palmetto Carpet - ZZ362-00301
Anderson Tuftex Laken Washed Ashore Carpet - ZZ362-00400
Anderson Tuftex Laken Tide Pool Carpet - ZZ362-00401
White Cap is a colorway in Anderson Tuftex's Laken carpet (style ZZ362, color 00100), part of the Perennial collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET (Recycled), this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Perennial |
| Style Name | Laken |
| Style Number | ZZ362 |
| Color Name | White Cap |
| Color Number | 00100 |
| Item / SKU | ZZ362-00100 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Pattern Repeat | 1.5 in W X 0.5 in L |
| Face Weight | 58.5 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | Yes |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Inspired by the crisp blue-and-white stripe pattern that’s a hallmark of sophisticated fashion, Laken brings a sense of affluent tradition and timeless style to your home. It strikes a refined balance between indulgent luxury and laid-back comfort, creating an inviting elegance that feels both classic and effortlessly polished.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review