Anderson Tuftex Kit Blonde Carpet - ZZ258-00122
| Product Name | Anderson Tuftex Kit Blonde Carpet - ZZ258-00122 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | BLONDE REDDISH |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Kit |
| Color | Blonde |
| Item Number | ZZ258-00122 |
| Style | Kit |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Kit |
| Style Number | ZZ258 |
| Color Name | Blonde |
| Color Number | 00122 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Reawaken Collection |
| Face Weight (oz/sq yd) | 53.6 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO PET (Recycled) |
| Construction | Cut & Loop |
| Collection (Marketing) | Reawaken |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 3.25 in W X 3.75 in L |
Blonde is a colorway in Anderson Tuftex's Kit carpet (style ZZ258, color 00122), part of the Reawaken Collection collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET (Recycled), this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Reawaken Collection |
| Style Name | Kit |
| Style Number | ZZ258 |
| Color Name | Blonde |
| Color Number | 00122 |
| Item / SKU | ZZ258-00122 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Pattern Repeat | 3.25 in W X 3.75 in L |
| Face Weight | 53.6 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | Yes |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Pulling inspiration from the detailed leaves of fractal ferns, Kit offers a structured touch with the repetition of a subtle, calming pattern. The durable fibers in this carpet offer built-in stain protection and fade- and bleach-resistance, and the LifeGuard backing gives added protection against anything your home may throw at it. Kit is available in 12 natural tones and provides versatility to help design a peaceful space.