Anderson Tuftex Inspired Rattan Carpet - ZZ317-00712
$1.00
SKU
ZZ317-00712
Anderson Tuftex Inspired in Rattan — 100% ANSO® High Performance Nylon broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ317, color 00712.
| Product Name | Anderson Tuftex Inspired Rattan Carpet - ZZ317-00712 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Inspired |
| Color | Rattan |
| Item Number | ZZ317-00712 |
| Style | Inspired |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Inspired |
| Style Number | ZZ317 |
| Color Name | Rattan |
| Color Number | 00712 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 39 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.63 in L |
More from Anderson Tuftex Inspired
Anderson Tuftex Inspired Blossom Carpet - ZZ317-00881
Anderson Tuftex Inspired Cotton Carpet - ZZ317-00111
Anderson Tuftex Inspired Ivory Carpet - ZZ317-00112
Anderson Tuftex Inspired Papyrus Carpet - ZZ317-00113
Anderson Tuftex Inspired Cashmere Carpet - ZZ317-00114
Anderson Tuftex Inspired Birchbark Carpet - ZZ317-00121
Anderson Tuftex Inspired Gypsum Carpet - ZZ317-00171
Anderson Tuftex Inspired Basalt Carpet - ZZ317-00221
Anderson Tuftex Inspired Straw Carpet - ZZ317-00222
Anderson Tuftex Inspired Topaz Carpet - ZZ317-00223
Anderson Tuftex Inspired Spruce Carpet - ZZ317-00356
Anderson Tuftex Inspired Opaline Carpet - ZZ317-00441
Rattan is a colorway in Anderson Tuftex's Inspired carpet (style ZZ317, color 00712), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Inspired |
| Style Number | ZZ317 |
| Color Name | Rattan |
| Color Number | 00712 |
| Item / SKU | ZZ317-00712 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.63 in L |
| Face Weight | 39 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
With the cozy charm of a chunky knit sweater and wool-like visual, this carpet offers 30 colors to immerse your home in plush warmth and texture.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review