Anderson Tuftex Collab Ski Resort Carpet - ZZ311-00100
$1.00
SKU
ZZ311-00100
Anderson Tuftex Collab in Ski Resort — ANSO High Performance PET Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ311, item ZZ311-00100. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Collab Ski Resort Carpet - ZZ311-00100 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Collab |
| Color | Ski Resort |
| Item Number | ZZ311-00100 |
| Style | Collab |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Collab |
| Style Number | ZZ311 |
| Color Name | Ski Resort |
| Color Number | 00100 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Departures |
| Face Weight (oz/sq yd) | 53.6 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | ANSO PET (Recycled) |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Departures |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 4.63 in W X 5 in L |
More from Anderson Tuftex Collab
Anderson Tuftex Collab Ivory Metallic Carpet - ZZ311-00103
Anderson Tuftex Collab Sea Salt Carpet - ZZ311-00101
Anderson Tuftex Collab Antique Pearl Carpet - ZZ311-00102
Anderson Tuftex Collab Stonewashed Carpet - ZZ311-00400
Anderson Tuftex Collab Moody Blue Carpet - ZZ311-00401
Anderson Tuftex Collab Birch Bark Carpet - ZZ311-00500
Anderson Tuftex Collab Fine Jewelry Carpet - ZZ311-00501
Anderson Tuftex Collab Autumn Acorn Carpet - ZZ311-00600
Anderson Tuftex Collab Toffee Carpet - ZZ311-00700
Anderson Tuftex Collab Chic Taupe Carpet - ZZ311-00701
Anderson Tuftex Collab Driftwood Carpet - ZZ311-00702
Ski Resort is a colorway in Anderson Tuftex's Collab carpet (style ZZ311, color 00100), part of the Departures collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET (Recycled), this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Departures |
| Style Name | Collab |
| Style Number | ZZ311 |
| Color Name | Ski Resort |
| Color Number | 00100 |
| Item / SKU | ZZ311-00100 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Pattern Repeat | 4.63 in W X 5 in L |
| Face Weight | 53.6 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | Yes |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
With a nod to vintage luggage and tailored menswear, Collab presents a sophisticated check plaid pattern in rich hues that exude classic style. Crafted to minimize landfill waste, it seamlessly merges timeless design with sustainable practices. *Available only at select retailers.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review