Anderson Tuftex Chit Chat Morning Zen Carpet - ZZ261-00313
$1.00
SKU
ZZ261-00313
Anderson Tuftex Chit Chat in Morning Zen — 100% ANSO® High Performance PET (Recycled) broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ261, color 00313.
| Product Name | Anderson Tuftex Chit Chat Morning Zen Carpet - ZZ261-00313 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Chit Chat |
| Color | Morning Zen |
| Item Number | ZZ261-00313 |
| Style | Chit Chat |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Chit Chat |
| Style Number | ZZ261 |
| Color Name | Morning Zen |
| Color Number | 00313 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 35.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | ANSO PET (Recycled) |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9.63 in W X 8.5 in L |
More from Anderson Tuftex Chit Chat
Anderson Tuftex Chit Chat Coconut Ice Carpet - ZZ261-00171
Anderson Tuftex Chit Chat Canyon Dust Carpet - ZZ261-00173
Anderson Tuftex Chit Chat Almond Latte Carpet - ZZ261-00211
Anderson Tuftex Chit Chat Fresh Tone Carpet - ZZ261-00344
Anderson Tuftex Chit Chat Juniper Carpet - ZZ261-00456
Anderson Tuftex Chit Chat Campfire Ash Carpet - ZZ261-00552
Anderson Tuftex Chit Chat Still Gray Carpet - ZZ261-00554
Anderson Tuftex Chit Chat Magnetic Carpet - ZZ261-00556
Anderson Tuftex Chit Chat Nightingale Carpet - ZZ261-00572
Anderson Tuftex Chit Chat Leather Work Carpet - ZZ261-00767
Anderson Tuftex Chit Chat Caffeine Carpet - ZZ261-00775
Morning Zen is a colorway in Anderson Tuftex's Chit Chat carpet (style ZZ261, color 00313), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET (Recycled), this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Chit Chat |
| Style Number | ZZ261 |
| Color Name | Morning Zen |
| Color Number | 00313 |
| Item / SKU | ZZ261-00313 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Pattern Repeat | 9.63 in W X 8.5 in L |
| Face Weight | 35.1 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | Yes |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review